nugaros skausmas ir skirtingos jo rūšys

Nugaros skausmas ir skirtingų jo rūšių gydymas

Nugaros skausmas yra labai dažnas nusiskundimas, tačiau ši problema yra sudėtingesnė, nei gali pasirodyti. Yra daug nugaros skausmo rūšių, tad kiekvienam žmogui jis gali pasireikšti skirtingai, o tai apsunkina diagnozę ir gydymo pritaikymą. Metodai, naudojami gydyti vienai nugaros skausmo rūšiai, gali būti netinkami kitai, todėl svarbu suprasti su kokia skausmo rūšimi susidūrėte Jūs. Tai ne tik palengvins gydymo procesą, bet ir padės išvengti problemos pasikartojimo ateityje.

 

Kodėl atsiranda nugaros skausmas

Nugara yra sudaryta iš daugybės skirtingų elementų bei audinių ir beveik kiekvienas iš jų, pažeistas, gali sukelti skausmą. Tai gali atsitikti sportuojant, atliekant nenatūralius judesius, dėl netaisyklingos laikysenos ar daugybės kitų priežasčių. Dažniausiai skausmas nugaroje atsiranda sužeidus stuburą prilaikančius raumenis, stuburo nervus ar tarpslankstelinius diskus. Vis dėlto, pažeisti gali būti ir raiščiai, sausgyslės, kaulai bei kitos anatominės struktūros, esančios nugaroje. Kartais sunku suprasti, kuris elementas yra pažeistas, kadangi skausmas gali išplisti ir į aplink esančius audinius, o tai tik apsunkina diagnozavimą.

 

Nugaros skausmo rūšys

Nugaros skausmą galima skirstyti pagal keletą kriterijų: skausmo trukmę, skausmo vietą ir sužeistą audinį.

Skausmo rūšys pagal trukmę

Pagal trukmę nugaros skausmas gali būti lėtinis ir ūminis. Ūminis skausmas atsiranda staiga, dažniausiai kaip neseniai įvykusio sužeidimo pasekmė. Įprastai jis praeina per keletą dienų, tačiau gali būti juntamas ir iki 6 savaičių. Dauguma atvejų ūminis skausmas nugaroje atsiranda dėl nugaroje esančių minkštųjų audinių (raumenų, raiščių, sausgyslių) patempimo ar išvarginimo. Dažnai tai nutinka netaisyklingai keliant sunkius objektus. Lėtinis skausmas išsivysto bėgant laikui ir gali stiprėti. Jei nugaros skausmas tęsiasi jau 3 mėnesius ir ilgiau – jis tapo lėtiniu. Šis skausmas atsiranda dėl sudėtingesnių problemų, kaip artritas, išvarža, užspaustas nervas, diskų degeneracija ar kita.

Skausmo rūšys pagal vietą

Nugara užima didelę kūno erdvę ir skausmas gali atsirasti bet kurioje vietoje, kur išsidėstę stuburo slanksteliai. Tačiau skausmo vieta gali atskleisti informacijos apie problemos atsiradimo priežastį, todėl nugaros skausmas skirstomas ir pagal vietą.

Apatinės nugaros skausmas. Apatine nugara laikoma zona, kurioje išsidėstę penki apatiniai nugaros slanksteliai. Nugarą dažniausiai skauda būtent šioje nugaros dalyje, kadangi į ją remiasi didelė dalis kūno svorio. Neretai sunku nustatyti tikslią šio skausmo atsiradimo priežastį, tačiau su juo dažnai susiduria fiziškai neaktyvūs, sėdimą darbą dirbantys ar netaisyklinga laikysena pasižymintys žmonės. Vis dėlto, jei skausmas yra labai stiprus, tęsiasi ilgiau nei savaitę ir nesilpnėja, verta susisiekti su kineziterapeutu. Po juo gali slėptis rimtesnės problemos, kaip išvarža, nervų problemos, trauma ar uždegimas.

Viršutinės nugaros skausmas. Nugaros skausmas viršutinėje dalyje sutinkamas rečiau. Šis skausmas dažnai juntamas tarp menčių ar kitose nugaros dalyse tarp kaklo ir juosmens. Jį sukelti gali daug priežasčių, dažniausiai – minkštųjų audinių sudirginimas. Taip gali nutikti dėl traumos, netaisyklingos laikysenos ar raumenų pertempimo. Lyginant su kaklo ar apatinės nugaros skausmu, viršutinės nugaros dalies skausmas dažniau sukeliamas rimtų problemų, tad nereikėtų jo ignoruoti.

Nugaros skausmas pagal sužeistą audinį

Nervinis skausmas. Šis skausmas dar vadinamas radikuliniu, jis pasižymi deginančiu, elektros šoko pojūčiu ir gali pasireikšti kartu su tirpimu, dilgčiojimu galūnėse. Nervinis skausmas atsiranda dėl užspausto arba uždegiminio nervo, tai gali nutikti dėl išvaržos ar stenozės.

Kaulo skausmas. Šis skausmas yra labai stiprus ir nuolatinis, todėl sunku jo nepastebėti ar jį ignoruoti. Kaulo skausmas atsiranda dėl skilusio ar lūžusio slankstelio arba besitrinančių kaulų, kai degeneruojasi slankstelius supanti kremzlė. Vis dėlto, su šiuo skausmu susiduriama retai, dažniausia priežastis – tarpslankstelinių diskų degeneracija arba osteoartritas.

Raumenų ir raiščių skausmas. Jis pasireiškia kaip maudžiantis, geliantis jausmas, atsirandantis darant tam tikrus judesius, kaip sukantis ar keliant rankas. Skausmas atsiranda patempus, pertempus ar išvarginus nugaroje esančius raumenis ar raiščius. Dažniausiai šis skausmas praeina per keletą dienų, jei skiriama laiko poilsiui ir dedami šalti bei šilti kompresai.

 

Nugaros skausmo gydymas ir prevencija

Nugaros skausmas gydomas priklausomai nuo jo atsiradimo priežasties. Remiantis aprašytomis skausmo rūšimis ir jų požymiais, turėtų būti lengviau nustatyti nugaros skausmo priežastį. Jei susiduriate su lėtiniu skausmu, verta nedelsiant kreiptis į kineziterapeutą ir pradėti gydymą. Jei skausmas ūminis – stenkitės ilsėtis ir ant skaudamos vietos dėti šaltus kompresus. Skausmui nepraeinant ir nemažėjant ilgiau nei savaitę – kreipkitės į kineziterapeutą. Pastebėjus, kad skausmo požymiai atitinka nervų ar kaulų skausmą – taip pat reikėtų pasikonsultuoti su specialistu.

Nugaros skausmas yra itin nemaloni patirtis, tačiau jos galima išvengti reguliariai ir taisyklingai sportuojant. Sveiko sporto studijoje vykdomos individualios ir grupinės mankštos gali padėti gydyti nugaros skausmus arba išvengti jų atsiradimo. Neatidėliokite savo sveikatos ir prisijunkite prie jų jau dabar!