Sportas po gimdymo: kuo tai naudinga ir kaip pradėti
Sportas po gimdymo turi daug privalumų, tačiau kartais gali būti sunku žinoti, kada saugu grįžti prie fizinės veiklos. Pradėjus sportuoti per anksti, rizikuojama pažeisti po gimdymo atsigauti nespėjusius audinius. Kita vertus, nesportuojant visai, neišnaudojama daugybė privalumų, kuriuos gali suteikti mankštos po gimdymo. Šią temą supa daugybė gandų ir prietarų, tad šiame straipsnyje pasistengsime atskleisti visą tiesą apie sportą po gimdymo.
Sportas po gimdymo: nauda
Specialistai teigia, kad sportas po gimdymo yra vienas geriausių dalykų, ką dėl savo sveikatos gali padaryti nauja mama. Reguliarus sportas padės:
- Jaustis energingiau. Po gimdymo dažnai juntamas nuovargis ir motyvacijos trūkumas, tačiau sportas padės jo atsikratyti.
- Numesti papildomą svorį, ypač jei tai derinama su sveika mityba.
- Pagerinti kardiovaskulinę sveikatą. Sporto metu gerinama kraujotaka bei širdies sveikata, o tai ypač aktualu po gimdymo.
- Sutvirtinti ir mažinti pilvo raumenų atsiskyrimą. Po gimdymo išsiskiria, išilgėja ir nusilpsta pilvo raumenys. Sportas padės juos sustiprinti ir grąžinti į pradinę poziciją, taip išvengiant nugaros skausmo ir sveikatos problemų.
- Mažinti stresą bei gerinti miegą.
- Sumažinti pogimdyvinės depresijos simptomus. Labai daug moterų susiduria su šia problema ir sportas gali padėti pasijusti geriau.
Kada pradėti?
Nėra nustatyto tikslaus laiko, kada galima pradėti sportuoti po gimdymo, kadangi tai labai stipriai priklauso nuo individualios situacijos. Geriausias rodiklis – savijauta. Po natūralaus gimdymo neaktyvus sportas, kaip lengvi tempimo ir stiprinimo pratimai, vaikščiojimas, gali būti pradėti, kai tik pajusite norą. Vis dėlto, aktyvi fizinė veikla (bėgimas, kontaktinis sportas) nėra rekomenduojama anksčiau nei praėjus 6 savaitėms po gimdymo. Vis dėlto, jei prieš gimdymą buvote fiziškai aktyvi ar užsiėmėte sportu, pilnų 6 savaičių gali nereikėti laukti. Šiek tiek kitokios taisyklės galioja moterims, kurioms buvo atliktas cezario pjūvis. Šiuo atveju būtina pasikonsultuoti prieš pradedant aktyvią fizinę veiklą, dažniausiai iki to reikia palaukti 3-4 mėnesius. Jei kyla abejonių visada rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ar kineziterapeutu.
Kaip saugiai pradėti sportuoti po gimdymo?
Sportas po gimdymo neabejotinai yra naudingas, tačiau svarbu suprasti, kad nėštumo metu kūnas išgyveno labai daug pokyčių. Raumenys, raiščiai bei sąnariai yra labiau atsipalaidavę ir tai padidina riziką patirti sportinę traumą. Kūnui prireiks laiko atsigauti, tad labai svarbu neperspausti savęs, judėti taisyklingai ir pasirinkti tinkamą fizinę veiklą. Pradėti sportuoti reikėtų atsargiai, pasirenkant neintensyvią fizinę veiklą. Tam puikiai tinka vaikščiojimas, nesudėtingi tempimo bei stiprinimo pratimai. Rekomenduojama fokusuotis į dubens dugno, pilvo, nugaros raumenis stiprinančius ir tempiančius pratimus. Reikėtų vengti sporto su svoriais ir intensyvių veiklų, kaip bėgimas, kontaktinis sportas. Plaukimas taip pat nerekomenduojamas anksčiau, nei praėjus 6-8 savaitėm po gimdymo. Vėliau, šiek tiek sustiprėjus ir kūnui atsigavus po gimdymo, galima palengva didinti pratimų intensyvumą. Nepamirškite klausyti savo kūno: jei sportuojant juntamas skausmas, didelis diskomfortas, svaigsta galva – nustokite sportuoti. Tai gali reikšti, kad pervertinate savo jėgas ir užsiimate per daug intensyvia veikla.
Sportas su kineziterapeutu
Sportas pagimdžius gali turėti savas rizikas, tačiau tai yra be galo naudinga veikla. Jei norite pradėti sportuoti, rekomenduojama tai daryti su specialisto pagalba. Individualių arba grupinių mankštų metu kineziterapeutas pasirūpins, kad visus pratimus atliktumėte taisyklingai ir saugiai. Specialisto parinkti pratimai padės efektyviai sustiprėti toms kūno dalims, kurios yra labiausiai išsibalansavę po gimdymo. Kadangi kiekviena moteris nėštumo metu išgyvena skirtingus kūno pokyčius, kineziterapeutas padės užtikrinti, kad kiekvienas pratimas būtų tikslingas ir pritaikytas prie Jūsų kūno būklės. Taip pat, mankštos grupėje yra puiki proga susipažinti su kitomis tokioje pačioje situacijoje esančiomis moterimis, susirasti draugų, gauti motyvacijos ir palaikymo.
Neatidėliokite savo sveikatos, pradėkite sportuoti jau dabar!