Sportas po traumos

Sportas po traumos: kaip grįžti prie fizinės veiklos

Aktyviai užsiimant sportu įvairios traumos ar sužeidimai, deja, yra sunkiai išvengiami. Kartais jie nutinka dėl per intensyvaus sporto, kartais dėl nelaimingų atsitikimų, tačiau visais atvejais trauma reiškia laikiną sportinės veiklos nutraukimą. Kiekvienam sportuojančiam žmogui trauminis periodas sukelia daug apmaudo ir nepasitenkinimo, nekantriai laukiant, kada bus galima grįžti prie fizinės veiklos. Vis dėlto, kad ir kaip erzintų laukimas, kūno gijimo negalima paspartinti. Per ankstyvai pradėtas ar netaisyklingas sportas po traumos gali net labiau pakenkti fizinei būklei, o trauma – atsinaujinti.

Kad būtų lengviau grįžti į sportinį ritmą po traumos, pateikiame kineziterapeuto patarimus, kaip tai padaryti efektyviai ir, svarbiausia, saugiai.

 

1. Išsiaiškinkite traumos atsiradimo priežastį

Konsultacija su gydytoju ar kineziterapeutu turėtų būti pirmasis žingsnis susidūrus su trauma. Iš karto po problemos atsiradimo, pajutus aštrų skausmą, pastebėjus tinimą ar kitokį diskomfortą, susisiekite su specialistu. Su jo pagalba bus nustatyta problemos atsiradimo priežastis ir sukurtas saugus reabilitacijos planas. Labai svarbu suprasti sužeidimo atsiradimo priežastį, kadangi tai gali atskleisti, ką sportuodami darote neteisingai ar nesaugiai. Galbūt kūnas viršijo savo limitą, gal skyrėte nepakankamai laiko atsigauti po treniruočių ar nedėvėjote tinkamos įrangos. Tai yra svarbi pamoka ne tik siekiant efektyviai gyti, bet ir tobulėti savo srityje.

2. Gaukite gydytojo patvirtinimą

Savarankiškai tęsiant reabilitaciją gali kilti minčių, kad sužeidimas yra užgijęs ir ilsitės jau pakankamai ilgai, bet tai ne visuomet gali būti tiesa. Nereikėtų pasikliauti vien tik skausmo dingimu ir asmenine patirtimi. Net jei neabejojate, kad sužeidimas sugijo, prieš užsidedant sportbačius pasikonsultuokite su savo gydytoju ar kineziterapeutu. Per anksti nutraukus reabilitaciją, trauma gali atsinaujinti, tad nereikėtų rizikuoti.

3. Sportas po traumos turi būti lėtas

Jei tikitės, kad sugijus sužeidimui galima grįžti prie tų pačių pratimų ir intensyvumo kaip prieš traumą – turime Jus nuvilti. Nors reabilitacijos metu kūnas išlieka kiek įmanoma judrus, gydomieji pratimai gali stipriai skirtis nuo to, ką atlikinėjote anksčiau. Iš karto grįžus į intensyvias treniruotes kūną, o ypač traumą patyrusią vietą, gali ištikti šokas. Tai gali nusilpninti organizmą ir tapsite labiau pažeidžiami kitoms traumoms. Pradėti sportuoti reikėtų palengva, nuolat stebint savo kūno signalus ir pamažu didinant treniruočių intensyvumą, kol galėsite grįžti prie įprasto ritmo. Kad būtų lengviau nustatyti ribas, galima vadovautis tokia taisykle: pradėkite sportuoti nuo 50% Jums įprasto lygio ir intensyvumą didinkite po 10% ar 15% kiekvieną savaitę.

4. Klausykite savo kūno

Reikėtų nepamiršti, kad skausmas yra skausmas. Tai kūno signalas, kad kažkas yra negerai ir prašymas nutraukti veiklą. Nors sportas po traumos gali suteikti šiek tiek diskomforto, tačiau judėti per skausmą yra žalinga. Jei po treniruotės jaučiatės blogai – tai akivaizdus ženklas, kad sportavote per daug arba per stipriai. Tokiu atveju pailsėkite 1-3 dienas ir kitos treniruotės metu sumažinkite fizinį krūvį.

5. Sportas po traumos gali būti kitoks

Kol sužeidimas dar gija, tai yra puikus laikas į savo sportinę rutiną įnešti daugiau įvairovės. Išbandyti kitas neintensyvias sporto šakas gali būti labai naudinga ir tai leidžia išlikti aktyviems net gydantis sužeidimus. Tai taip pat gali padėti išvengti traumų ateityje. Renkantis sporto šakas reikėtų atsižvelgti į tai, kokia fizine veikla užsiimdami patyrėte traumą. Pavyzdžiui, jei susižeidėte kelį bėgdami, būtų tinkamas plaukimas ar kita žemo intensyvumo veikla. Arba jei šiuo metu atsigaunate nuo riešo traumos, atsiradusios dėl teniso, galite išbandyti vaikščiojimą ar bėgimą.

 

Sportas po traumos, vadovaujantis šiais patarimais, bus saugesnis. Svarbu reabilitaciniu periodu išlikti kiek įmanoma aktyviems ir pratimus atlikti atsargiai. Siekiant užtikrinti saugų ir efektyvų grįžimą prie sporto, rekomenduojame atvykti į individualias treniruotes Sveiko sporto studijoje. Patyrę kineziterapeutai padės kuo greičiau ir tinkamai grįžti į įprastą sportinį ritmą. Registruokitės individualiai treniruotei jau dabar!