netaisyklingas sportas

Netaisyklingas sportas: 5 ženklai kad sportuojate neteisingai

 

Sportas turi daugybę privalumų ir, remiantis statistika, didelė dalis žmonių juda nepakankamai. Vis dėlto, jei pratimai atliekami neteisingai, tai gali ne tik sumažinti judėjimo naudą, bet ir sukelti sveikatos problemų. Nemaža dalis mūsų pradeda sportuoti savarankiškai, informaciją gaudami iš interneto svetainių ar pažįstamų žmonių. Tačiau dažnu atveju vien šios informacijos gali nepakakti, kadangi sportuojant svarbu kiekvienos kūno dalies padėtis. Dėl šios priežasties pateikiame kineziterapeuto patarimus, kaip atskirti, ar pratimus atliekate neteisingai ir, patys to nežinodami, sportuojate neteisingai.

1. Sąnarių skausmas

Yra daug priežasčių, kodėl gali atsirasti sąnarių skausmas. Dažniausiai jis susijęs su minkštųjų audinių pažeidimais aplink sąnarį ar sąnario kapsulės išsitampymu (patempimu). Šis skausmas gali atsirasti ir tada, kai pakartotinai netaisyklingai atliekamas pratimas. Nereikėtų pamiršti, kad skausmas yra kūno signalas ir prašymas nutraukti daromą veiklą, tad nereikėtų to ignoruoti. Sportas lavina raumenis ir sausgyslių bei raiščių lankstumą, todėl jei atliekant pratimą pradeda skaudėti sąnarį – jis atliekamas netaisyklingai. Pavyzdžiui, jei atliekant įtūpstą daugiausiai spaudimo jaučiate ne kojų raumenyse, o kelyje – reikėtų pakeisti kojų poziciją ir lenkimo kampus.

2. Širdies plakimas

Visiškai natūralu, kad sportas pagreitina širdies plakimą, tačiau tai neturėtų viršyti normų. Jei širdies plakimas išlieka aukštas net ilsintis tarp pratimų – tai pirmasis ženklas, kad treniruotės metu reikėtų jį stebėti. Maksimalus pulsas priklauso nuo amžiaus, jį galima apskaičiuoti iš 220 atėmus savo amžių. Pavyzdžiui, jei Jums 40 metų, maksimalus pulsas sportuojant yra 180 dūžių per minutę. Šios ribos niekada negalima viršyti, jei matote, kad artėjate prie šios ribos – sportuojate per intensyviai. Kita vertus, jei atliekant pratimus visai nejaučiate širdies plakimo pagreitėjimo, yra tikimybė, kad pratimą atliekate netaisyklingai ir neaktyvuojate tikslinių raumenų grupių.

3. Sportas neduoda norimų rezultatų

Jei esate išsikėlę realistiškus tikslus ir turite gerai sukurtą programą, sportas turėtų padėti tobulėti ir vis geriau atlikti pratimus. Progresas laikomas teigiamu, kai, bėgant laikui, galite tą patį pratimą atlikti vis daugiau kartų. Taip pat, jei pajėgiate dirbti su didesniais svoriais, pastebite teigiamus išvaizdos pakitimus ir pagerėjusią koordinaciją. Vis dėlto, jei sportuojate jau kurį laiką, tačiau nesulaukiate jokių rezultatų – tai dažniausiai yra ženklas, kad sportuojate netaisyklingai.

4. Galvos ar kaklo skausmas

Kaklo ar galvos skausmas intensyvių treniruočių metu reiškia, kad pečių ir kaklo raumenys yra persitempę. Dažniausiai tai nutinka dėl netaisyklingos laikysenos atliekant pratimus ar užsiimant sportine veikla. Netaisyklinga laikysena sportuojant gali sukelti daug sveikatos problemų, kaip užspausti nervai, išvarginti sąnariai ir raumenų disbalansas. Atliekant pratimus reikėtų stengtis išlaikyti neutralią laikyseną ir nesikūprinti, nebūti ilgai nuleidus galvos ar pakėlus pečių. Jei susiduriate su stipriais galvos ar kaklo skausmas, rekomenduojame susisiekti su kineziterapeutu.

5. Pratimą jaučiate ne ten, kur turėtumėte

Tai yra akivaizdus ženklas, kad sportuojate neteisingai. Kiekvienas pratimas yra sukurtas tam tikrai raumenų grupei ir, jį atliekant, pavargti ar įsitempti turėtų būtent tie raumenys. Žinoma, nereikia tikėtis, kad kiekvienas pratimas bus aiškiai juntamas tikslinėje kūno vietoje, tačiau lengvas deginantis pojūtis, tempimas ar susitraukimas raumenyse turėtų būti pastebimas kelis kartus pakartojus pratimą. Pavyzdžiui, jei atliekant pritūpimus labiausiai jaučiate apatinę nugaros dalį, didelė tikimybė, kad kūno pozicija yra netaisyklinga.

 

Taisyklingas sportas – kaip jį pasiekti?

Jei savo sportinėje rutinoje pastebite vieną ar daugiau šių požymių, yra didelė tikimybė, kad netaisyklingai sportuojate. Tokiu atveju rekomenduojame susisiekti su kineziterapeutu, kuris padės ištaisyti pratimuose atliekamas klaidas ir parodys Jums labiausiai tinkamus pratimus. Taip pat galite prisijungti prie grupinių treniruočių – tai yra saugus ir efektyvus būdas sportuoti. Su grupe dirbantis kineziterapeutas parodys, kaip taisyklingai atlikti kiekvieną judesį ir taip nerizikuosite persitempti, susidurti su trauma ar sportuoti neefektyviai. Prisijungti prie grupinių treniruočių galite jau dabar!