6 lengvi būdai kaip pradėti sportuoti

Nesenai perskaičiau citatą: „ Kai vieną naktį sedėjau ant savo mažo virtuvinio stalo, mane nušvietė apšvietimas … staiga supratau, kad viskas, kas atsitiks mano gyvenime, priklauso tik nuo manęs pačio“. Niekas man nepadės. Niekas neateis man į pagalbą“. Taigi, žinojimas ir stengimasis judėti pirmyn gali būti didelis iššūkis.

Kaip motyvuoti save pradėti sportuoti ir laikytis režimo? Kažkada buvau aistringas sportininkas, net ir dirbdamas ilgas valandas mankštindavausi daug dienų per savaitę. Pastaraisiais metais mano gyvenime įvyko keletas pokyčių, atsiradę įsipareigojimai tapo svarbesni, todėl mankšta tapo nebe esmine mano dienos pradžios dalis. Ir aš to pasiilgau. Norėjau tai susigrąžinti.

Visi žinome mankštos naudą ir mane sukrėtė, kaip buvimas neaktyviu paveikė mane patį. Pokyčiai akivaizdūs – pablogėjo mano sveikata, tonusas, pradėjo augti svoris. Gąsdina ir mažiau matomi pokyčiai: padidėjusi MTL (cholesterolis) ir sumažėjusi HDL (cholesterolis) koncentracija (atitinkamai, gerasis ir blogasis cholesterolis), mažiau energijos, pabjurusi nuotaika ir tolerancija. Kai pradedu dieną mankšta, mano nuotaika pagerėja,  jaučiuosi aktyvesnis, galiu nuveikti daugiau darbų ir susidoroti su nenumatytais nepatogumais.  Ar žinojote, jog judant smegenys atrodo kitaip? Tiesiogine to žodžio prasme, pašviesėja? Taigi, pradėti sportuoti tikrai verta!

pradeti-sportuoti3Taigi, laikas suimti save į rankas ir grįžti į nuolatinį rėžimą, kuris be abejo, man turės daug naudos. Nors mano paskutiniai bandymai buvo ganėtinai padriki, nusprendžiau vadovautis patarimu, kurį visada kartoju savo klientams.

Psichologai teigia, kad yra labai svarbu atrasti ir laikytis to, kas patinka ir ką mėgsta pats žmogus, tai – filosofija. Ir aš tuo tikiu. Dažnai turiu klientų, kurie nori sužinoti, koks pratimas yra geriausias. Geriausias yra bet koks, kurį mes darome.

Tarkime, kai kurie mano, kad jų užsigeistas pratimas jiems bus geriausias, tačiau jei jo nepamėgsta, ar šis nėra jų komforto zonoje, paprasčiausiai nedarys. Galbūt ir atliks, tačiau ne ilgam. Asmeniškai, aš žinau ką darysiu ir ko ne. Nesu jogos mėgėjas, nors ir žinau, kad joga gali pasiūlyti nemažai – tiesiog ji niekada „nesikreipė“ į tokia nelanksčią asmenybę kaip aš. Plaukimas taip pat, nors ir teko dirbti vandenyje su klientais. Labai svarbu atrasti tą užsiėmimą, kuris tau tinka. Malonumo jautimas yra svarbus faktorius, padedantis prisirišti prie pratimo.

Prieš pradėdami, turime užtikrinti jog pasiekti sėkmingų rezultatų bus nesunku. Jei iš pradžių bus sunku, sėkmingų rezultatų neišvysime.

6 žingsniai, kurie padėjo mano  klientams ir man pačiam pradėti sportuoti:

  1. Rinkitės pratimus SAVO nuožiūra. Blogo pratimo nėra, o kažkas yra geriau negu niekas.
  2. Prisiverskite atlikti pratimus kiekvieną dieną, 10-15 minučių. Pradėkite nuo trumpų sesijų ir pasistenkite gerai jaustis kai tik jas atliksite. Užbaikite ir kitą dieną bus lengviau kartoti. Jei nepavyks, galite galutinai pasiduoti.
  3. Daryti kiekvieną dieną tuo pačiu laiku, kad smegenys tai užfiksuotų. Kaip ir su vaikais, rutina veikia kiekvieną kartą.
  4. Pradėkite nuo lengviausių. Jei pabaigę jausitės gerai, o kūnas nejaus skausmo, laikykitės režimo ir tęskite. Tik mazochistai mėgaujasi savęs kankinimu. Atidedamas raumenų skausmas daugiau skirtas atletiškiems tikslams, todėl nepadės naujokui pradėti sportuoti ir tęsti.
  5. Būkite realistais. Dauguma vis galvoja, kad jie yra tokie pat sveiki kaip ir prieš kelerius metus, tačiau: a) vos atsikėlę galvoja, kad galėtų nubėgti 10km, nors realybė tokia, kad jie nebėgiojo keletą mėnesių, o skausmas bus toks stiprus, kad jie sustos ir ims kaltinti save;
  6. b) tampa užsispyrusiais ir nesėkmingais – važinėjasi su kalnų dviračiais kalnuotų reljefų vietovėse tik dėl to, kad patirtų traumą ir jaustų didelį skausmą kitą dieną ir vėl kaltintų save. Nei vienas iš šių scenarijų nėra tinkamas.
  7. Klausykitės muzikos, pasitelkite į pagalbą papildomą asmenį, gyvūną – bet ką, kas jus padrąsins ir suteiks džiaugsmo. Kai tik pradėjau sportuoti, išjungdavau muziką ir pradėdavau dainuoti. Man tai padeda ir daro bėgimą lengvesiu, o aš ir vėl noriu tai kartoti.

pradeti-sportuoti